Hakkımızda


İTÜ Kontrol ve Otomasyon Kulübü (OTOKON), kurulduğu 2004 yılından bu yana başta Elektrik-Elektronik Fakültesi öğrencileri olmak üzere tüm İTÜ ögrencilerine hizmet vermektedir. Kulüp üyeleri teknik bir üniversitede öğrenim görmenin getirdiği sorumluluk bilinci içerisinde, geleceğin parlak mühendisleri olarak çalışmalarını sürdürmektedir.
İTÜ Kontrol ve Otomasyon Kulübü'nün düzenlediği organizasyonların başında İTÜ Robot Olimpiyatları (İTÜRO) gelmektedir. Bu yıl 16'ncısı düzenlenecek olan İTÜRO, robotik ilgililerini bir araya getirmekte, çok sayıda yarışmacı ve seyirciyi ağırlamakta ve medyadan da büyük ilgi görmektedir. İTÜ Kontrol ve Otomasyon Kulübü, her sene Otomatik Kontrol Türk Milli Komitesi (TOK) tarafından düzenlenen Otomatik Kontrol Ulusal Toplantısı'nın 2008 yılındaki düzenleyicilerindendi. 2010 yılında da IEEE'nin ICM (International Conference of Mechatronics) konferansının da düzenleyicileri arasında yer almıştır. Bu nedenle kulübümüz IEEE'den başarı plaketi almıştır. 2011'de İTÜ Kültür ve Sanat Birligi (KSB) tarafından yılın kulübü seçilmiş ve KSB'nin verdiği özel ödüle layık görülmüştür.
İTÜ Kontrol ve Otomasyon Kulübü, İTÜ Elektrik-Elektronik Fakültesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü'nün sağladığı laboratuvar olanakları ile geleceğin parlak mühendis adaylarına teorik bilgilerini pratiğe çevirme şansı vermekte ve üyeler arası paylaşımlarla önemli bir bilgi aktarımı sağlamaktadır. Kulübümüz için bir diğer önemli hedef ise, üniversite öğrencilerinin sosyal paylaşımlar içerisinde bulunmalarını sağlamaktır. Kulübümüz, üyeleri arasında bütünlüğü sağlamak amacıyla belirli aralıklarla sosyal etkinlikler düzenlemektedir. Üyelerimiz, bu etkinliklerde görev alarak, liderlik deneyimi kazanma ve kişisel yeteneklerini geliştirme imkanı bulmaktadır.


Organizasyonun Amacı

İTÜ Robot Olimpiyatları, ülkemizde eksikliği hissedilen ve ürettiği katma değeri tartışılmayacak kadar yüksek olan robotik alanında yeni açılımlar sağlamaktadır. Yarışmalar, seminerler, paneller gibi etkinliklerle Türkiye'mizin en önemli gücü olan üreten beyinlerini, İTÜ Robot Olimpiyatları 2007'de benzersiz bir bilimsel etkinlikle buluşturarak, 'Geleceğin Teknoloji Ülkesi: Türkiye' için bir kıvılcım yarattık. İTÜ Robot Olimpiyatları'nı düzenlemekteki amaçlarımız ise robotik alandaki gelişmeleri ve robotiğin uygulama alanlarını katılımcılara tanıtmakla başlıyıp Türkiye'de her öğretim düzeyinden öğrencileri robotik alanında düzenlenen konferanslar ve söyleşilerle bilgi ve deneyim yönünden desteklemek. Düzenlenecek yarışmalara Türkiye ve dünya genelinden katılım sağlayarak robotik alanında çalışma yapan insanları bir araya getiremek. Türkiye'deki üniversite ve lise öğrencilerinin yaptıkları bilimsel çalışmaların destek görmesini sağlamak ve değerlendirilmesi için fırsat oluşturmak. Organizasyon boyunca ve organizasyon sonrasında oluşturulan verimli üretim ortamıyla sorunlara somut çözümler üretmek için fırsat oluşturmak. Üniversitemizin öğrencilerinin bu konudaki bilgi birikimini ve çalışma azmini yurtdışında bu işle uğraşan öğrencilere, akademisyenlere ve şirketlere göstermek ve bu yolda ülkemizdeki iğer üniversite öğrencilerine örnek olmak. Asya ve Avrupa'nın kucaklaştığı yer olan İstanbul'da İTÜRO 2024'ü uluslarası bir yarışma haline getirerek, kültür ve sanat beşiği kentimizin teknolojinin de kalbi haline getirmek. İTÜ Robot Olimpiyatları'nda 2024'e kadar bu yaratılan hareketin devamı için büyük adımlar atıldı. İTÜRO 2024'te ise hedeflerimize bir adım daha yaklaşıp, onlara ulaşmaya gidiyor.


Misyonumuz

Misyonumuz, başta Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği programı öğrencileri olmak üzere Elektrik-Elektronik Fakültesi öğrencilerinin bir araya gelip birbirleriyle etkileşim ve paylaşım içerisinde bulunmalarını, yaratıcı projelere imza atmalarını ve kendilerini geliştirip mesleğe faydalı bireyler haline gelmelerini sağlamaktır.

Vizyonumuz

Vizyonumuz, öncelikle Türkiye'deki olmak üzere, dünyadaki endüstriyel gelişimin paralelinde, sisteme ihtiyaç olan teknik kapasiteye, etik değerlere ve Ar-Ge bilincine sahip mühendisleri kazandırmaktır. Belirlenmiş misyon ve vizyon ışığında eğitimler, konferanslar ve seminerler yapılmakta, geziler tertip edilmekte, teknik projeler gerçekleştirilmekte ve büyük çaplı organizasyonlar düzenlenmektedir.


Ekibimiz

Ekip

Danışman

Tufan Kumbasar

Ekip

Mentor

Burak Özpoyraz

burakozpoyraz@gmail.com

Ekip

Genel Koordinatör

Furkan Çelik

celikf20@itu.edu.tr

Ekip

Sponsorluk Koordinatörü

Yeşim Piroğlu

piroglu22@itu.edu.tr

Ekip

Sponsorluk Koordinatörü

Ahmet Erdem Çorman

corman21@itu.edu.tr

Ekip

Organizasyon Koordinatörü

Suzan Aydın

aydinsu22@itu.edu.tr

Ekip

Organizasyon Koordinatörü

Fatma Betül Tanrısever

tanrisever22itu.edu.tr

Ekip

Organizasyon Koordinatörü

Kerem Orhun Ünal

unalk22@itu.edu.tr

Ekip

Bilişim Koordinatörü

Ebru Yılmaz

yilmazeb22@itu.edu.tr

Ekip

Teknik Ekip Koordinatörü

Emir Ali Kara

karaem22@itu.edu.tr

Ekip

Teknik Ekip Koordinatörü

Ali Ulvi Kaplan

kaplana22@itu.edu.tr

Ekip

Tanıtım Koordinatörü

Işık Akkum

akkum22@itu.edu.tr

Ekip

Tanıtım Koordinatörü

Ömer Bedir Ergün

erguno21@itu.edu.tr